Звіт про навчально-виховну роботу за 2011/2012 н.р.

ЗВІТ

про роботу з розвитку гуманітарної сфери в університеті

та освітньо-виховної  діяльності за 2011-2012 н.р.

Шановні колеги!

Виховання сучасної студентської молоді – цілеспрямований процес і результат соціально-культурного співробітництва студента з університетським співтовариством. У стінах університету, де створено умови для вільного, гармонійного розвитку та індивідуального й професійного самовдосконалення, у навчальний і поза навчальний час відбувається соціалізація молодої людини.

У системі гуманітарно-виховної функції в університеті виокремлено низку магістральних векторів молодіжної політики, а саме:

вектор загальноуніверситетських цінностей;

вектор культури, мистецтва і дозвілля

вектор спортивно-оздоровчий

вектор соціально-психологічної роботи та превентивного виховання

вектор студентського самоврядування

вектор зв’язків із засобами масової інформації

вектор туристичної діяльності

вектор співробітництва з ЮНЕСКО

Координацію та методичне забезпечення здійснює рада з гуманітарної освіти і виховання.

Один із основних векторів – вектор загальноуніверситетських цінностей, іншими словами, національно-патріотичний аспект (громадянська позиція). Звісно, саме цей аспект превалював під час проведення низки загальноуніверситетських та факультетських заходів, а саме: «Федьковичевих читань» щорічної інавгурації університету «Низький уклін тобі, Університете!», фотовиставки робіт «Життя університету у світлинах студентів і викладачів», виставки «Храм краси і науки», круглого столу з нагоди 60-річчя від дня народження Назарія Яремчука, літературної вітальні (зустрічі з поетами та письменниками, випускниками ЧНУ), презентація виставки факультету образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва «Буковинські барви», презентації фотоальбому «Володимир Івасюк: Штрихи до портрету», виставки проектів кафедри архітектури і будівництва та ін.

Вагомим святом, що  влучно окреслено як «Євроцеремоніал – у золотій короні розкішних мов» було офіційне вручення сертифікату, що засвідчив включення резиденції митрополитів Буковини і Далмації (нині Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича) до Списку  Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Сертифікат, підписаний Генеральним директором ЮНЕСКО Іриною Боковою вручила відповідальний секретар Національної комісії України у справах ЮНЕСКО Роксолана Іванченко 15 грудня минулого року у Мармуровій залі університету. На адресу університету надійшли привітання заступника Генерального директора ЮНЕСКО Франческо Бандаріни, який під час номінування надавав слушні рекомендації, консультації і поради. Крім того, було одержано відеопривітання Голови Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Елеонори Мітрофанової, яка окреслила перспективи подальшої співпраці університету. В урочистостях взяли участь зарубіжні та вітчизняні гості.

Досить потужно проведені шевченківські дні, зокрема, літературно-мистецький захід «Дух генія: Слово Боже в творчості Тараса Шевченка», урочиста  Академія, присвячена роковинам від дня смерті та перепоховання Тараса Шевченка, міжвузівський конкурс читців шевченківської поезії та ін.

Викладацький та студентський осередки товариства «Просвіта» беруть активну участь у заходах, ініційованих обласною організацією. Крім того, один із чисел журналу «Ластівка» за підтримки кафедри журналістики був присвячений висвітленню діяльності університету за різними напрямами.

Уже вп’яте проведено одне із найпотужніших заходів національно-патріотичного спрямування «Дня вишиванки», започатковане факультетом історії, політології і міжнародних відносин, що спочатку переросло у загальноуніверситетське, а в останні два роки охопило не лише Чернівці, а й окремі регіони Буковини. Якщо у минулому році його було проведено на Центральній площі, то ювілейний п’ятий день вишиванки відбувся на території університету. Зміна місця проведення не випадкова. Студенти  організували флеш-моб, під час якого вишикувалися у слово ЮНЕСКО, підкреслили вагомість і гордість за подію, що відбулася 28 червня минулого року – включення Резиденції до Списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Цей захід вже став традиційним. Більше того, голова ОДА Михайло Папієв запропонував звернутися до Президента України з ініціативою щодо затвердження «Дня вишиванки»,  як державного свята.

Університет вдруге був одягнений у вишиванку, чим зайвий раз підкреслив свою українськість. Зазначена акція вийшла за межі лише заходу національно-патріотичного спрямування. Це потужна реклама нашого університету, адже окремі сюжети транслювалися як  на обласному рівні, так і на Першому  національному, на 1+1 та СТБ.

Подібні акції гуртують студентство, сприяють зміцненню їх громадянської позиції, що є надзвичайно важливим для українства, особливо сьогодні.

Продовженням «Дня вишиванки» в університеті стала презентація старовинних костюмів з колекції відомого буковинського майстра Миколи Шкрібляка, що відбулася у дворику міськради, де у якості моделей виступали наші студенти.

Вперше студентство підтримало акцію під егідою ЮНЕСКО «Година Землі» (на годину у всіх корпусах і гуртожитках було вимкнуто світло). Акція пропагувала бережливе ставлення до нашої планети.

 

Вектор культури, мистецтва і дозвілля.

Вектор загальноуніверситетських цінностей значною мірою перегукується із вектором культури, мистецтва і дозвілля. З кожним роком зростає чисельність студентів, які бажають брати  участь у різноманітних заходах і конкурсах, тим більше, що досить активно  діє клуб творчої молоді  «Контакт» (приміщенні колишнього ресторану «Хілтон), яким впродовж двох років успішно керує студент ІV курсу факультету біології, екології та біотехнологій Антон Шпотак. Відповідно до затверджених відбуваються репетиції, різноманітні конкурси і фестивалі, перегляд тематичних фільмів тощо. Так, у палаці Академічному сьогодні працює 8 співробітників (режисер, сценарист, хореограф, керівник ансамблю «Трембіта» та ін.), які повністю відповідають за культурно-мистецький напрям діяльності медичного  університету.

Звісно, не втрачає своєї актуальності проведення традиційних загальноуніверситетських заходів мистецького спрямування, зокрема, «Студент-студентка року університету», конкурсів команд КВК, «Брейн-рингу», конкурсу народної та естрадної пісні «Живиця» та нових, зокрема, конкурс «Заспівай з викладачем», ініційований студентським парламентом. В ньому взяли участь викладачі і студенти 10 факультетів. Перемогу одержав факультет прикладної математики (викладач – доц. Тарас Лукашів).

Найбільшим успіхом серед студентів продовжує користуватися конкурс «Студент-студентка ЧНУ», до участі у якому допускаються студенти середній бал навчання у яких, не нижче 4,5.

Цей рік урожайний на перемоги наших викладачів і студентів у загальноміських конкурсах: гран-прі у Х конкурсі «Краща студентка м. Чернівці – 2011» виборола студентка юридичного факультету  Юлія Сиротюк, заступник декана з навчально-виховної роботи економічного факультету Наталія Філіпчук гран-прі у конкурсі «Успішна пані Чернівців – 2012». Перемогу у конкурсі «Молода сім’я» одержала родина асистента кафедри міжнародних відносин Лариси Коврик. То ж наші факультети представили достойних конкурсантів, адже це й перемога університету.

У зміненому форматі проводиться конкурс  «Університет має талант», півфінал якого відбувається наприкінці навчального року, а фінал щорічно  присвячується інавгурації університету. У конкурсі студенти проявляють  індивідуальність, розкривають свої таланти. У цьогорічному конкурсі одержав перемогу неперевершений улюбленець викладачів і студентів ансамбль філософсько-теологічного факультету «Менестрель».

На повну потужність запрацювала капела «Дзвін», яка свій творчий вечір, проведений у Мармуровій залі, присвятила 170-річчю від дня народження Миколи Лисенка.

Наші капелісти, ансамбль «Менестрель», ансамбль «НЕОГАЛАКтика», студенти-вокалісти неодноразово брали участь в міських та обласних заходах.

З кожним роком зміцнюється культурно-мистецька співпраця із нашими найближчими сусідами – вищими навчальними закладами наших сусідів  Румунії і Польщі. Студенти Сучавського університету у Блакитній залі університету представили мистецьку програму з нагоди свята Марцишор. З нагоди дня Сучавського університету, інавгурації новообраного ректора у рамках засідання консорціуму буковинських університетів в Сучаву був запрошений мистецький колектив студентів нашого університету.  Студенти спільно зі студентами Буковинського державного медичного університету та Сучавського університету представили потужну концертну програму.

Восени відбувся міжнародний студентський турнір з футболу, присвячений 20-річчю незалежності України, в якому взяли участь студенти нашого університету, Буковинської державної медичної академії і Сучавського університету. Перше місце посіли гості із Сучави, друге – наші студенти, третє – медики. Крім того, в Чернівцях і Сучаві проведено футбольні матчі між викладачами та співробітниками двох університетів.

Такі поїздки сприяють не лише зміцненню дружби і взаєморозуміння між студентами і викладачами, а й допомагають глибшому проникненню у національно-культурне середовище тих країн, де проживають українці.

Шановні колеги, вже восьмий рік поспіль проводиться свято магістрів. Звісно, у зв’язку із ущільненням семестру, урочисте вручення дипломів 766 магістрам відбулося 4 червня. Варто зазначити, що у порівнянні з минулим роком, коли наприкінці дійства Літній театр майже порожнів, цього року у залі залишилася більшість. Досить гарно виглядали наші студенти, крокуючи вулицями міста під звуки духового оркестру, поклали квіти до пам’ятників Федьковича і Шевченка.

 

Вектор спортивно-оздоровчої роботи

Вагому роль у активізації спортивно-масової роботи відіграло зміцнення матеріальної бази. До послуг студентів спортивний клуб, в якому діє ряд різноманітних секцій, де студенти мають змогу зайнятися спортом за інтересами (шаховий і більярдний клуби, гімнастичний зал, зал фітнесу, тенісний корт та ін..

Ви сьогодні мали змогу на власні очі переконатися у спортивних здобутках наших футболістів. Напевно, Євро-2012 стимулювало нашу футбольну команду «Університет» до потужної перемоги перше місце в ХІ чемпіонаті України з футболу серед вищих навчальних закладів  України. Минулого року ми були третіми.

Кубок переможців у 63 Спартакіаді університету вже восьмий рік міцно тримає команда студентів факультету історії, політології та міжнародних відносин.

 

Вектор соціально-психологічної роботи та превентивного виховання

До акції «Кидай палити! Дай друзям відчути весну!» «Обміняй цигарку на цукерку», започаткованої біологами та фізкультурниками з нагоди Всесвітнього Дня здоров’я цього року долучилися студенти практично усіх факультетів. Акція проходила на більшості центральних вулиць міста і ініціативу студентства підхопили городяни міста.

Сьогодні в університеті навчається 88 студентів із числа сиріт і позбавлених батьківського піклування та майже 200 студентів інвалідів 1 – 3 груп. Щорічно на початку навчального року зі студентами пільгових категорій проводяться зустрічі з працівниками юридичного відділу, бухгалтерії, Студентської соціальної служби, студентським самоврядуванням з метою ознайомлення першокурсників зі своїми правами і обов’язками під час навчання. Ці студенти, особливо сироти, повинні знаходитися під особливим контролем не лише тому, що ми звітуємо перед облдержадміністрацією, а насамперед з міркувань людяності. Працівники відділу з гуманітарної освіти і виховання знають про кожного студента, підтримують цих студентів морально. А нерідко саме цієї підтримки їм бракує. Нерідко сироти не усвідомлюють, що сьогодні у них на стипендіальній картці є стипендія, соціальна допомога, виплати на харчування, книги, одяг (у сумі майже 3 тис. грн.), а завтра, коли їх відрахують, картка буде порожня. Як можемо пояснюємо, переконуємо, одним словом, рятуємо. Адже немає гарантії, що відрахований сирота може неадекватно повести себе.

Велика проблема з сиротами-випускниками щодо працевлаштування та житла. Деякі з них прийшли з інтернатів і їм практично немає куди повертатися. Зараз ведемо перемовини щодо виділення місця у соціальній квартирі для випускника фізичного факультету.

У векторі соціальної роботи вагома роль відведена гуртожиткам. Якщо на початку навчального року середньоуніверситетський відсоток забезпечення студентів місцями у гуртожитках складав 45%, то у другому семестрі зріс майже на 10%. Не завжди деканати при поданні рапортів щодо виділення додаткових місць враховують зменшення контингенту студентів. Ректор відповідно до рішення ректорату звертається до міністерства з клопотанням щодо виділення додаткових місць, які нерідко залишаються незаселеними. Зрозуміло, в сучасних умовах не лише важко спрогнозувати контингент першокурсників, а й їх адаптацію до нових умов проживання.

Огляд-конкурс гуртожитків, проведений у квітні засвідчив, що санітарно-гігієнічний стан гуртожитків значно покращився. Перше місце виборов 6 гуртожиток, де мешкають студенти ФТФ, ІТФ, географи і, частково, історики.

Звісно, гуртожитки – це одна із найвразливіших ділянок у роботі. Якщо у 2005 р. – у гуртожитках мешкало біля 2 500 студентів, то сьогодні їх чисельність збільшилася майже на тисячу. Звісно, збільшення контингенту студентів, що проживають у гуртожитках приводить до необхідності посилення контролю за їх проживанням, поведінкою, особливо у вечірні години, тим більше, що у сучасних умовах значно погіршився соціально-психологічний клімат у молодіжному середовищі, почастішали крадіжки і бійки (на минулому тижні у 6 гуртожитку було вкрадено два комп’ютери). Великою проблемою залишається тютюнопаління і розпивання спиртних напоїв. Вахтери, які залишаються на чергуванні похилого віку і у разі непередбачуваних ситуацій відразу викликають міліцію, що значною мірою впливає на авторитет університету. Прояви негативних ситуацій, що виникають у гуртожитках, вивчення досвіду роботи з цього питання в інших ВНЗ, потреба мінімізації  втручання міліції у внутрішні справи університету, що не робить нам честі, свідчить про необхідність посади фахівця з виховної роботи, яка, на жаль, була скорочена у квітні цього року. Певну допомогу у цьому питанні надає оперативний студентський  загін з охорони громадського порядку, хоча не всі студенти сприймають його членів серйозно. Варто зазначити, що деканати досить повільно реагують на рапорти дирекції студмістечка. Чергові студенти нерідко безвідповідально ставляться до виконання своїх обов’язків. Більше того спекулюють на цьому. Є пропозиція, що вивчається, відмінити чергування студентів на поверхах у першу зміну, адже майже 90% студентів на парах, тим більше, що до п’ятої години у гуртожитку присутні коменданти. Життя у гуртожитку починається після п’ятої, а найбурхливіше – після дев’ятої години, в чому не раз переконалася під час перевірки. Чергові викладачі, якщо й інколи відвідують гуртожитки, то більшість з них бувають лише на першому поверсі, аби засвідчити свою присутність у журналі.

Якщо у студмістечку проблем з харчуванням студентів немає, то у навчальних корпусах ця проблема є нагальною. Сподіваємося, що з наступного навчального року запрацюють їдальні і буфети у 3, 4, 6 корпусах.

Уже традиційно першокурсники згідно з розробленим графіком зустрічаються з головою благодійного фонду «Інститут родини» Володимиром Антонюком, який у доступній формі інформує студентство про проблему ВІЛ/СНІДу, переконливо і аргументовано доводить про шкідливість наркотичних засобів, наводячи досить сумну статистику. Для студентів, які мешкають у гуртожитку спільно з благодійним фондом «Нова сім’я» організовано лекції «Обираємо здоровий спосіб життя».

 

Вектор студентське самоврядування

Згідно з останніми нормативними документами значна увага приділяється діяльності органів студентського самоврядування. Сьогодні до складу Вченої ради входить 16 студентів, які представляють усі факультети університету. Більше того, 10% делегатів конференції трудового колективу – студенти, що ми побачити на останній конференції, яка обирала ректора.

Студентський парламент тісно співпрацює зі студентським профкомом, який сприяє у роботі та  фінансово допомагає студпарламенту і студрадам. Успішно діє  студентський центр, де розмістилися студентський парламент, студентський профком, редакція студентських газети «Ньюформати» та нового журналу «Сквер». Покращення матеріальної бази позитивно вплинуло на активізацію роботи студентського активу. Успішно функціонує сайт студентської  профспілки, більше того, функціонує електронна емейл- розсилка на адреси майже 2000 студентів-активістів. Заслуговує на увагу створення студентського медіацентру, складовими частинами якого є газета «Ньюформати» та інформаційний відеожурнал «Профлайн». Започатковано гарячу лінію профспілки студентів, на яку може звернутися будь-який студент із своїми пропозиціями, зауваженнями, проблемами. Нещодавно у газеті «Ньюформати» та на університетському сайті оприлюднений звіт студентського профкому та його голови В. Кіндзерського за минулий навчальний рік. Хочеться побажати профкому викладачів і співробітників брати приклад зі студентів щодо відкриття своєї сторінки на університетському сайті та публікації звіту в «Університетському віснику» та на сайті. Членам профспілки цікаво знати, на які потреби використовуються профспілкові внески.

Традиційними стали зустрічі ректора та проректорів зі студентським активом університету, де обговорюються нагальні проблеми і перспективи студентського життя. Останнім часом відбулася певна еволюція у запитаннях студентів. Їх усе більше цікавлять питання навчального процесу, доступ до електронних курсів, особливості наукової роботи, проблеми працевлаштування тощо.

Досить успішно реалізовується проект «Студентський центр зайнятості», який започатковано у березні минулого року. Його суть – пошук вакантних посад в організаціях, установах і підприємствах міста та направлення студентів, які бажають працювати. Йдеться про тимчасове працевлаштування, а, ті, хто себе зарекомендує позитивно, можуть одержати постійне місце роботи. За період діяльності центру до його послуг звернулося 130 студентів, з них – більше половини – працевлаштовані.

Студентський актив бере активну участь у різноманітних благодійних акціях, спрямованих на допомогу найбільш соціально незахищених верств населення, опікується дітьми зі спеціалізованих шкіл та шкіл-інтернатів. Наші студенти небайдужі до проблем своїх однокурсників.

 

Вектор зв’язків із засобами масової інформації

З року в рік зміцнюється співпраця університету із засобами масової інформації. На шпальтах газет за звітний період опубліковано майже 500 різноманітних публікацій за різними напрямами діяльності університету. Звісно, зацікавленість ЗМІ до університету ще більше зросла після включення Резиденції до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Події, пов’язані з ЮНЕСКО, інтерв’ю нерідко транслювалися на центральних каналах, різноманітні заходи навчального, наукового, мистецького, спортивного напрямів – транслювали обласні телеканали. На жаль, на сьогодні в університеті відсутня прес служба, медіа центр, центр зв’язків зі ЗМІ, що значно збіднює знання про нас, дещо гальмує рекламу, адже – це вимога часу, тим більше, що у нас тісні зв’язки зі ЗМІ, зокрема центральними телеканалами та газетами «День» і «Урядовий кур’єр». Нерідко їх кореспондентів дивує відсутність подібного центру у нас. До речі, майже у всіх університетах діють подібні центри. І хоча непогано працює редакція «Університетського вісника», проте на сьогодні це не вирішує проблему. Можливо на її базі створити прес центр, адже про деякі події, що відбуваються в університеті ми дізнаємося із обласних і міських сайтів і газет.

 

 

Вектор туристичної діяльності

Із включенням Резиденції до Списку ЮНЕСКО значно пожвавився інтерес до університету. ЗМІ, і це добре, у переважній більшості акцентують увагу на включенні до Списку ЮНЕСКО саме університету, на чому ми неодноразово наголошували. Звісно, це одразу збільшило кількість екскурсантів, до чого університет ще не готовий, адже туристична інфраструктура практично відсутня. Проте, як кажуть «Москва не сразу строилась». Збільшення кількості екскурсантів (з 27500 у 2010 р. до ) зумовило активізацію роботи історико-культурного центру, іншими словами, екскурсоводів. За звітний період проведено  майже втричі  більше екскурсій, ніж в минулому році.

Варто навести деякі цифри. Зверніть увагу. Якщо у 2008 р. на рахунок університету за екскурсійне обслуговування надійшло біля 85 тис. грн., то у 2011 р.  – більше 350 тис. грн. Лише за п’ять місяців цього року – більше 202 тис. грн. Так,  у травні – 97 тис. грн., з яких лише 10, 5 тис. грн. за вінчання і хрестини.

Отримання нового статусу резиденції – зумовлює нові підходи щодо екскурсійного обслуговування. Звісно, найбільша складність полягає у двох моментах: 1 – процедура відвідування університету; 2 – оплата за екскурсійне обслуговування. Адже наш об’єкт особливий: університет і спадщина ЮНЕСКО. Звісно, у світі існує така практика поєднання не один рік, проте в Україні відсутні будь-які механізми, які б врегулювали ці процеси, тому сьогодні працюємо у цьому напрямі.

 

Вектор співробітництва з ЮНЕСКО

Шановні колеги!

У минулорічному звіті йшлося про завершення останнього етапу номінування – голосування на 35 сесії Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Ви пам’ятаєте, що процес включення Резиденції відбувся не завдяки, а всупереч. Багато хто не вірив у те, що це можливо. Адже Резиденція – третій об’єкт культурної спадщини в Україні, причому процес номінування  відбувся у рекордно короткі строки – чотири роки. Більше того, останній об’єкт – центр Львова було включено у 1998 р. Напевно, не випадково колектив нашого університету відзначений Почесною Грамотою Нацкомісії України у справах ЮНЕСКО «за якісну і оперативну підготовку номінаційного досьє», яку вручив голова Нацкомісії, перший заступник Міністра ЗС України Руслан Демченко. Більше того, ректор і я включені до складу Нацкомісії України у справах ЮНЕСКО.

Нещодавно я брала участь у міжнародному семінарі «Всесвітня спадщина в умовах сталого розвитку», присвяченому 40-річчю Конвенції про охорону всесвітньої культурної та природної спадщини, що проходив в культурній столиці Білорусі м. Несвіжі, куди прибули представники 15 країн світу. Мені випала честь презентувати українську національну практику включення та збереження об’єкту всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Більшість присутніх були здивовані тим, що в Україні є Чернівці з таким унікальним архітектурним об’єктом.

Ви пам’ятаєте, що ця подія відбулася 28 червня. Отже, минув рік. Інколи лунає думка: а що це дає університетові? Можна задати зустрічне запитання: А навіщо університетові міжнародне співробітництво? Звісно, наш об’єкт має певну особливість: це симбіоз культурної спадщини і молодого покоління – студентства, завдання якого  полягає у збереженні цієї спадщини для майбутніх поколінь.

Дозвольте висловити декілька тез з цього приводу.

В університеті на громадських засадах створено Центр управління об’єктом ЮНЕСКО, очолюваний ректором у складі п’яти відділів. Надіслані клопотання у відповідні міністерства (наше профільне, міністерство культури), Нацкомісію України у справах ЮНЕСКО) з метою погодження питань щодо фінансування Центру.

Підготовлено технічне завдання щодо розробки менеджмент плану управління об’єктом ЮНЕСКО – резиденцією.

Підготовлено і схвалено ЮНЕСКО проект Меморандуму про взаєморозуміння між університетом та ЮНЕСКО (саме ЮНЕСКО, як організацією), який включає планування, проектування та управління, обмін аспірантами, студентські стипендіальні програми, літні університети, діючі робочі табори, обмін науково-педагогічними кадрами університету, розвиток програм між університетами, які включають відвідування ЮНЕСКО з навчальною метою, консультативні послуги, заохочувальні події та заходи (виставки, пересувні виставки, конференції), організація національних, регіональних чи міжнародних зборів тощо. Хоча укладення Меморандуму не передбачає надання жодного фінансування з боку ЮНЕСКО, цей формат є визнанням партнерських зв’язків з ЮНЕСКО та слугує своєрідною рекомендацією для потенційних донорів. Зі свого боку, ЮНЕСКО може сприяти у визначенні таких спонсорів та наданні відповідних рекомендаційних листів на їх адресу.

Університет зареєстровано у міжнародній мережі «Форум ЮНЕСКО Університет та спадщина», яка включає більше 100 університетів світу.

Заплановано проведення на базі університету молодіжного форуму «Всесвітня спадщина – в руках молоді» (листопад 2012 р.)

Це і є відповіддю на запитання, що дає ЮНЕСКО університетові.

Шановні колеги! Я намагалася максимально лаконічно окреслити сьогодення і перспективи розвитку гуманітарної сфери в університеті, розкрити окремі аспекти освітньо-виховної діяльності крізь призму висвітлення здобутків наших студентів, їх участі у різноманітних заходах різного рівня. Адже це наше обличчя. Приємно констатувати, що ряд наших заходів знайшли схвальні відгуки у громадськості, тому вони стали традиційними, однак щороку ми намагаємося вносити в їх проведення елементи новизни.

Дякую за увагу!

 

Шановні колеги!

Виховання сучасної студентської молоді – цілеспрямований процес і результат соціально-культурного співробітництва студента з університетським співтовариством. У стінах університету, де створено умови для вільного, гармонійного розвитку та індивідуального й професійного самовдосконалення, у навчальний і поза навчальний час відбувається соціалізація молодої людини.

У системі гуманітарно-виховної функції в університеті виокремлено низку магістральних векторів молодіжної політики, а саме:

вектор загальноуніверситетських цінностей;

вектор культури, мистецтва і дозвілля

вектор спортивно-оздоровчий

вектор соціально-психологічної роботи та превентивного виховання

вектор студентського самоврядування

вектор зв’язків із засобами масової інформації

вектор туристичної діяльності

вектор співробітництва з ЮНЕСКО

Координацію та методичне забезпечення здійснює рада з гуманітарної освіти і виховання.

Один із основних векторів – вектор загальноуніверситетських цінностей, іншими словами, національно-патріотичний аспект (громадянська позиція). Звісно, саме цей аспект превалював під час проведення низки загальноуніверситетських та факультетських заходів, а саме: «Федьковичевих читань» щорічної інавгурації університету «Низький уклін тобі, Університете!», фотовиставки робіт «Життя університету у світлинах студентів і викладачів», виставки «Храм краси і науки», круглого столу з нагоди 60-річчя від дня народження Назарія Яремчука, літературної вітальні (зустрічі з поетами та письменниками, випускниками ЧНУ), презентація виставки факультету образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва «Буковинські барви», презентації фотоальбому «Володимир Івасюк: Штрихи до портрету», виставки проектів кафедри архітектури і будівництва та ін.

Вагомим святом, що  влучно окреслено як «Євроцеремоніал – у золотій короні розкішних мов» було офіційне вручення сертифікату, що засвідчив включення резиденції митрополитів Буковини і Далмації (нині Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича) до Списку  Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Сертифікат, підписаний Генеральним директором ЮНЕСКО Іриною Боковою вручила відповідальний секретар Національної комісії України у справах ЮНЕСКО Роксолана Іванченко 15 грудня минулого року у Мармуровій залі університету. На адресу університету надійшли привітання заступника Генерального директора ЮНЕСКО Франческо Бандаріни, який під час номінування надавав слушні рекомендації, консультації і поради. Крім того, було одержано відеопривітання Голови Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Елеонори Мітрофанової, яка окреслила перспективи подальшої співпраці університету. В урочистостях взяли участь зарубіжні та вітчизняні гості.

Досить потужно проведені шевченківські дні, зокрема, літературно-мистецький захід «Дух генія: Слово Боже в творчості Тараса Шевченка», урочиста  Академія, присвячена роковинам від дня смерті та перепоховання Тараса Шевченка, міжвузівський конкурс читців шевченківської поезії та ін.

Викладацький та студентський осередки товариства «Просвіта» беруть активну участь у заходах, ініційованих обласною організацією. Крім того, один із чисел журналу «Ластівка» за підтримки кафедри журналістики був присвячений висвітленню діяльності університету за різними напрямами.

Уже вп’яте проведено одне із найпотужніших заходів національно-патріотичного спрямування «Дня вишиванки», започатковане факультетом історії, політології і міжнародних відносин, що спочатку переросло у загальноуніверситетське, а в останні два роки охопило не лише Чернівці, а й окремі регіони Буковини. Якщо у минулому році його було проведено на Центральній площі, то ювілейний п’ятий день вишиванки відбувся на території університету. Зміна місця проведення не випадкова. Студенти  організували флеш-моб, під час якого вишикувалися у слово ЮНЕСКО, підкреслили вагомість і гордість за подію, що відбулася 28 червня минулого року – включення Резиденції до Списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Цей захід вже став традиційним. Більше того, голова ОДА Михайло Папієв запропонував звернутися до Президента України з ініціативою щодо затвердження «Дня вишиванки»,  як державного свята.

Університет вдруге був одягнений у вишиванку, чим зайвий раз підкреслив свою українськість. Зазначена акція вийшла за межі лише заходу національно-патріотичного спрямування. Це потужна реклама нашого університету, адже окремі сюжети транслювалися як  на обласному рівні, так і на Першому  національному, на 1+1 та СТБ.

Подібні акції гуртують студентство, сприяють зміцненню їх громадянської позиції, що є надзвичайно важливим для українства, особливо сьогодні.

Продовженням «Дня вишиванки» в університеті стала презентація старовинних костюмів з колекції відомого буковинського майстра Миколи Шкрібляка, що відбулася у дворику міськради, де у якості моделей виступали наші студенти.

Вперше студентство підтримало акцію під егідою ЮНЕСКО «Година Землі» (на годину у всіх корпусах і гуртожитках було вимкнуто світло). Акція пропагувала бережливе ставлення до нашої планети.

 

Вектор культури, мистецтва і дозвілля.

Вектор загальноуніверситетських цінностей значною мірою перегукується із вектором культури, мистецтва і дозвілля. З кожним роком зростає чисельність студентів, які бажають брати  участь у різноманітних заходах і конкурсах, тим більше, що досить активно  діє клуб творчої молоді  «Контакт» (приміщенні колишнього ресторану «Хілтон), яким впродовж двох років успішно керує студент ІV курсу факультету біології, екології та біотехнологій Антон Шпотак. Відповідно до затверджених відбуваються репетиції, різноманітні конкурси і фестивалі, перегляд тематичних фільмів тощо. Так, у палаці Академічному сьогодні працює 8 співробітників (режисер, сценарист, хореограф, керівник ансамблю «Трембіта» та ін.), які повністю відповідають за культурно-мистецький напрям діяльності медичного  університету.

Звісно, не втрачає своєї актуальності проведення традиційних загальноуніверситетських заходів мистецького спрямування, зокрема, «Студент-студентка року університету», конкурсів команд КВК, «Брейн-рингу», конкурсу народної та естрадної пісні «Живиця» та нових, зокрема, конкурс «Заспівай з викладачем», ініційований студентським парламентом. В ньому взяли участь викладачі і студенти 10 факультетів. Перемогу одержав факультет прикладної математики (викладач – доц. Тарас Лукашів).

Найбільшим успіхом серед студентів продовжує користуватися конкурс «Студент-студентка ЧНУ», до участі у якому допускаються студенти середній бал навчання у яких, не нижче 4,5.

Цей рік урожайний на перемоги наших викладачів і студентів у загальноміських конкурсах: гран-прі у Х конкурсі «Краща студентка м. Чернівці – 2011» виборола студентка юридичного факультету  Юлія Сиротюк, заступник декана з навчально-виховної роботи економічного факультету Наталія Філіпчук гран-прі у конкурсі «Успішна пані Чернівців – 2012». Перемогу у конкурсі «Молода сім’я» одержала родина асистента кафедри міжнародних відносин Лариси Коврик. То ж наші факультети представили достойних конкурсантів, адже це й перемога університету.

У зміненому форматі проводиться конкурс  «Університет має талант», півфінал якого відбувається наприкінці навчального року, а фінал щорічно  присвячується інавгурації університету. У конкурсі студенти проявляють  індивідуальність, розкривають свої таланти. У цьогорічному конкурсі одержав перемогу неперевершений улюбленець викладачів і студентів ансамбль філософсько-теологічного факультету «Менестрель».

На повну потужність запрацювала капела «Дзвін», яка свій творчий вечір, проведений у Мармуровій залі, присвятила 170-річчю від дня народження Миколи Лисенка.

Наші капелісти, ансамбль «Менестрель», ансамбль «НЕОГАЛАКтика», студенти-вокалісти неодноразово брали участь в міських та обласних заходах.

З кожним роком зміцнюється культурно-мистецька співпраця із нашими найближчими сусідами – вищими навчальними закладами наших сусідів  Румунії і Польщі. Студенти Сучавського університету у Блакитній залі університету представили мистецьку програму з нагоди свята Марцишор. З нагоди дня Сучавського університету, інавгурації новообраного ректора у рамках засідання консорціуму буковинських університетів в Сучаву був запрошений мистецький колектив студентів нашого університету.  Студенти спільно зі студентами Буковинського державного медичного університету та Сучавського університету представили потужну концертну програму.

Восени відбувся міжнародний студентський турнір з футболу, присвячений 20-річчю незалежності України, в якому взяли участь студенти нашого університету, Буковинської державної медичної академії і Сучавського університету. Перше місце посіли гості із Сучави, друге – наші студенти, третє – медики. Крім того, в Чернівцях і Сучаві проведено футбольні матчі між викладачами та співробітниками двох університетів.

Такі поїздки сприяють не лише зміцненню дружби і взаєморозуміння між студентами і викладачами, а й допомагають глибшому проникненню у національно-культурне середовище тих країн, де проживають українці.

Шановні колеги, вже восьмий рік поспіль проводиться свято магістрів. Звісно, у зв’язку із ущільненням семестру, урочисте вручення дипломів 766 магістрам відбулося 4 червня. Варто зазначити, що у порівнянні з минулим роком, коли наприкінці дійства Літній театр майже порожнів, цього року у залі залишилася більшість. Досить гарно виглядали наші студенти, крокуючи вулицями міста під звуки духового оркестру, поклали квіти до пам’ятників Федьковича і Шевченка.

 

Вектор спортивно-оздоровчої роботи

Вагому роль у активізації спортивно-масової роботи відіграло зміцнення матеріальної бази. До послуг студентів спортивний клуб, в якому діє ряд різноманітних секцій, де студенти мають змогу зайнятися спортом за інтересами (шаховий і більярдний клуби, гімнастичний зал, зал фітнесу, тенісний корт та ін..

Ви сьогодні мали змогу на власні очі переконатися у спортивних здобутках наших футболістів. Напевно, Євро-2012 стимулювало нашу футбольну команду «Університет» до потужної перемоги перше місце в ХІ чемпіонаті України з футболу серед вищих навчальних закладів  України. Минулого року ми були третіми.

Кубок переможців у 63 Спартакіаді університету вже восьмий рік міцно тримає команда студентів факультету історії, політології та міжнародних відносин.

 

Вектор соціально-психологічної роботи та превентивного виховання

До акції «Кидай палити! Дай друзям відчути весну!» «Обміняй цигарку на цукерку», започаткованої біологами та фізкультурниками з нагоди Всесвітнього Дня здоров’я цього року долучилися студенти практично усіх факультетів. Акція проходила на більшості центральних вулиць міста і ініціативу студентства підхопили городяни міста.

Сьогодні в університеті навчається 88 студентів із числа сиріт і позбавлених батьківського піклування та майже 200 студентів інвалідів 1 – 3 груп. Щорічно на початку навчального року зі студентами пільгових категорій проводяться зустрічі з працівниками юридичного відділу, бухгалтерії, Студентської соціальної служби, студентським самоврядуванням з метою ознайомлення першокурсників зі своїми правами і обов’язками під час навчання. Ці студенти, особливо сироти, повинні знаходитися під особливим контролем не лише тому, що ми звітуємо перед облдержадміністрацією, а насамперед з міркувань людяності. Працівники відділу з гуманітарної освіти і виховання знають про кожного студента, підтримують цих студентів морально. А нерідко саме цієї підтримки їм бракує. Нерідко сироти не усвідомлюють, що сьогодні у них на стипендіальній картці є стипендія, соціальна допомога, виплати на харчування, книги, одяг (у сумі майже 3 тис. грн.), а завтра, коли їх відрахують, картка буде порожня. Як можемо пояснюємо, переконуємо, одним словом, рятуємо. Адже немає гарантії, що відрахований сирота може неадекватно повести себе.

Велика проблема з сиротами-випускниками щодо працевлаштування та житла. Деякі з них прийшли з інтернатів і їм практично немає куди повертатися. Зараз ведемо перемовини щодо виділення місця у соціальній квартирі для випускника фізичного факультету.

У векторі соціальної роботи вагома роль відведена гуртожиткам. Якщо на початку навчального року середньоуніверситетський відсоток забезпечення студентів місцями у гуртожитках складав 45%, то у другому семестрі зріс майже на 10%. Не завжди деканати при поданні рапортів щодо виділення додаткових місць враховують зменшення контингенту студентів. Ректор відповідно до рішення ректорату звертається до міністерства з клопотанням щодо виділення додаткових місць, які нерідко залишаються незаселеними. Зрозуміло, в сучасних умовах не лише важко спрогнозувати контингент першокурсників, а й їх адаптацію до нових умов проживання.

Огляд-конкурс гуртожитків, проведений у квітні засвідчив, що санітарно-гігієнічний стан гуртожитків значно покращився. Перше місце виборов 6 гуртожиток, де мешкають студенти ФТФ, ІТФ, географи і, частково, історики.

Звісно, гуртожитки – це одна із найвразливіших ділянок у роботі. Якщо у 2005 р. – у гуртожитках мешкало біля 2 500 студентів, то сьогодні їх чисельність збільшилася майже на тисячу. Звісно, збільшення контингенту студентів, що проживають у гуртожитках приводить до необхідності посилення контролю за їх проживанням, поведінкою, особливо у вечірні години, тим більше, що у сучасних умовах значно погіршився соціально-психологічний клімат у молодіжному середовищі, почастішали крадіжки і бійки (на минулому тижні у 6 гуртожитку було вкрадено два комп’ютери). Великою проблемою залишається тютюнопаління і розпивання спиртних напоїв. Вахтери, які залишаються на чергуванні похилого віку і у разі непередбачуваних ситуацій відразу викликають міліцію, що значною мірою впливає на авторитет університету. Прояви негативних ситуацій, що виникають у гуртожитках, вивчення досвіду роботи з цього питання в інших ВНЗ, потреба мінімізації  втручання міліції у внутрішні справи університету, що не робить нам честі, свідчить про необхідність посади фахівця з виховної роботи, яка, на жаль, була скорочена у квітні цього року. Певну допомогу у цьому питанні надає оперативний студентський  загін з охорони громадського порядку, хоча не всі студенти сприймають його членів серйозно. Варто зазначити, що деканати досить повільно реагують на рапорти дирекції студмістечка. Чергові студенти нерідко безвідповідально ставляться до виконання своїх обов’язків. Більше того спекулюють на цьому. Є пропозиція, що вивчається, відмінити чергування студентів на поверхах у першу зміну, адже майже 90% студентів на парах, тим більше, що до п’ятої години у гуртожитку присутні коменданти. Життя у гуртожитку починається після п’ятої, а найбурхливіше – після дев’ятої години, в чому не раз переконалася під час перевірки. Чергові викладачі, якщо й інколи відвідують гуртожитки, то більшість з них бувають лише на першому поверсі, аби засвідчити свою присутність у журналі.

Якщо у студмістечку проблем з харчуванням студентів немає, то у навчальних корпусах ця проблема є нагальною. Сподіваємося, що з наступного навчального року запрацюють їдальні і буфети у 3, 4, 6 корпусах.

Уже традиційно першокурсники згідно з розробленим графіком зустрічаються з головою благодійного фонду «Інститут родини» Володимиром Антонюком, який у доступній формі інформує студентство про проблему ВІЛ/СНІДу, переконливо і аргументовано доводить про шкідливість наркотичних засобів, наводячи досить сумну статистику. Для студентів, які мешкають у гуртожитку спільно з благодійним фондом «Нова сім’я» організовано лекції «Обираємо здоровий спосіб життя».

 

Вектор студентське самоврядування

Згідно з останніми нормативними документами значна увага приділяється діяльності органів студентського самоврядування. Сьогодні до складу Вченої ради входить 16 студентів, які представляють усі факультети університету. Більше того, 10% делегатів конференції трудового колективу – студенти, що ми побачити на останній конференції, яка обирала ректора.

Студентський парламент тісно співпрацює зі студентським профкомом, який сприяє у роботі та  фінансово допомагає студпарламенту і студрадам. Успішно діє  студентський центр, де розмістилися студентський парламент, студентський профком, редакція студентських газети «Ньюформати» та нового журналу «Сквер». Покращення матеріальної бази позитивно вплинуло на активізацію роботи студентського активу. Успішно функціонує сайт студентської  профспілки, більше того, функціонує електронна емейл- розсилка на адреси майже 2000 студентів-активістів. Заслуговує на увагу створення студентського медіацентру, складовими частинами якого є газета «Ньюформати» та інформаційний відеожурнал «Профлайн». Започатковано гарячу лінію профспілки студентів, на яку може звернутися будь-який студент із своїми пропозиціями, зауваженнями, проблемами. Нещодавно у газеті «Ньюформати» та на університетському сайті оприлюднений звіт студентського профкому та його голови В. Кіндзерського за минулий навчальний рік. Хочеться побажати профкому викладачів і співробітників брати приклад зі студентів щодо відкриття своєї сторінки на університетському сайті та публікації звіту в «Університетському віснику» та на сайті. Членам профспілки цікаво знати, на які потреби використовуються профспілкові внески.

Традиційними стали зустрічі ректора та проректорів зі студентським активом університету, де обговорюються нагальні проблеми і перспективи студентського життя. Останнім часом відбулася певна еволюція у запитаннях студентів. Їх усе більше цікавлять питання навчального процесу, доступ до електронних курсів, особливості наукової роботи, проблеми працевлаштування тощо.

Досить успішно реалізовується проект «Студентський центр зайнятості», який започатковано у березні минулого року. Його суть – пошук вакантних посад в організаціях, установах і підприємствах міста та направлення студентів, які бажають працювати. Йдеться про тимчасове працевлаштування, а, ті, хто себе зарекомендує позитивно, можуть одержати постійне місце роботи. За період діяльності центру до його послуг звернулося 130 студентів, з них – більше половини – працевлаштовані.

Студентський актив бере активну участь у різноманітних благодійних акціях, спрямованих на допомогу найбільш соціально незахищених верств населення, опікується дітьми зі спеціалізованих шкіл та шкіл-інтернатів. Наші студенти небайдужі до проблем своїх однокурсників.

 

Вектор зв’язків із засобами масової інформації

З року в рік зміцнюється співпраця університету із засобами масової інформації. На шпальтах газет за звітний період опубліковано майже 500 різноманітних публікацій за різними напрямами діяльності університету. Звісно, зацікавленість ЗМІ до університету ще більше зросла після включення Резиденції до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Події, пов’язані з ЮНЕСКО, інтерв’ю нерідко транслювалися на центральних каналах, різноманітні заходи навчального, наукового, мистецького, спортивного напрямів – транслювали обласні телеканали. На жаль, на сьогодні в університеті відсутня прес служба, медіа центр, центр зв’язків зі ЗМІ, що значно збіднює знання про нас, дещо гальмує рекламу, адже – це вимога часу, тим більше, що у нас тісні зв’язки зі ЗМІ, зокрема центральними телеканалами та газетами «День» і «Урядовий кур’єр». Нерідко їх кореспондентів дивує відсутність подібного центру у нас. До речі, майже у всіх університетах діють подібні центри. І хоча непогано працює редакція «Університетського вісника», проте на сьогодні це не вирішує проблему. Можливо на її базі створити прес центр, адже про деякі події, що відбуваються в університеті ми дізнаємося із обласних і міських сайтів і газет.

 

 

Вектор туристичної діяльності

Із включенням Резиденції до Списку ЮНЕСКО значно пожвавився інтерес до університету. ЗМІ, і це добре, у переважній більшості акцентують увагу на включенні до Списку ЮНЕСКО саме університету, на чому ми неодноразово наголошували. Звісно, це одразу збільшило кількість екскурсантів, до чого університет ще не готовий, адже туристична інфраструктура практично відсутня. Проте, як кажуть «Москва не сразу строилась». Збільшення кількості екскурсантів (з 27500 у 2010 р. до ) зумовило активізацію роботи історико-культурного центру, іншими словами, екскурсоводів. За звітний період проведено  майже втричі  більше екскурсій, ніж в минулому році.

Варто навести деякі цифри. Зверніть увагу. Якщо у 2008 р. на рахунок університету за екскурсійне обслуговування надійшло біля 85 тис. грн., то у 2011 р.  – більше 350 тис. грн. Лише за п’ять місяців цього року – більше 202 тис. грн. Так,  у травні – 97 тис. грн., з яких лише 10, 5 тис. грн. за вінчання і хрестини.

Отримання нового статусу резиденції – зумовлює нові підходи щодо екскурсійного обслуговування. Звісно, найбільша складність полягає у двох моментах: 1 – процедура відвідування університету; 2 – оплата за екскурсійне обслуговування. Адже наш об’єкт особливий: університет і спадщина ЮНЕСКО. Звісно, у світі існує така практика поєднання не один рік, проте в Україні відсутні будь-які механізми, які б врегулювали ці процеси, тому сьогодні працюємо у цьому напрямі.

 

Вектор співробітництва з ЮНЕСКО

Шановні колеги!

У минулорічному звіті йшлося про завершення останнього етапу номінування – голосування на 35 сесії Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Ви пам’ятаєте, що процес включення Резиденції відбувся не завдяки, а всупереч. Багато хто не вірив у те, що це можливо. Адже Резиденція – третій об’єкт культурної спадщини в Україні, причому процес номінування  відбувся у рекордно короткі строки – чотири роки. Більше того, останній об’єкт – центр Львова було включено у 1998 р. Напевно, не випадково колектив нашого університету відзначений Почесною Грамотою Нацкомісії України у справах ЮНЕСКО «за якісну і оперативну підготовку номінаційного досьє», яку вручив голова Нацкомісії, перший заступник Міністра ЗС України Руслан Демченко. Більше того, ректор і я включені до складу Нацкомісії України у справах ЮНЕСКО.

Нещодавно я брала участь у міжнародному семінарі «Всесвітня спадщина в умовах сталого розвитку», присвяченому 40-річчю Конвенції про охорону всесвітньої культурної та природної спадщини, що проходив в культурній столиці Білорусі м. Несвіжі, куди прибули представники 15 країн світу. Мені випала честь презентувати українську національну практику включення та збереження об’єкту всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Більшість присутніх були здивовані тим, що в Україні є Чернівці з таким унікальним архітектурним об’єктом.

Ви пам’ятаєте, що ця подія відбулася 28 червня. Отже, минув рік. Інколи лунає думка: а що це дає університетові? Можна задати зустрічне запитання: А навіщо університетові міжнародне співробітництво? Звісно, наш об’єкт має певну особливість: це симбіоз культурної спадщини і молодого покоління – студентства, завдання якого  полягає у збереженні цієї спадщини для майбутніх поколінь.

Дозвольте висловити декілька тез з цього приводу.

В університеті на громадських засадах створено Центр управління об’єктом ЮНЕСКО, очолюваний ректором у складі п’яти відділів. Надіслані клопотання у відповідні міністерства (наше профільне, міністерство культури), Нацкомісію України у справах ЮНЕСКО) з метою погодження питань щодо фінансування Центру.

Підготовлено технічне завдання щодо розробки менеджмент плану управління об’єктом ЮНЕСКО – резиденцією.

Підготовлено і схвалено ЮНЕСКО проект Меморандуму про взаєморозуміння між університетом та ЮНЕСКО (саме ЮНЕСКО, як організацією), який включає планування, проектування та управління, обмін аспірантами, студентські стипендіальні програми, літні університети, діючі робочі табори, обмін науково-педагогічними кадрами університету, розвиток програм між університетами, які включають відвідування ЮНЕСКО з навчальною метою, консультативні послуги, заохочувальні події та заходи (виставки, пересувні виставки, конференції), організація національних, регіональних чи міжнародних зборів тощо. Хоча укладення Меморандуму не передбачає надання жодного фінансування з боку ЮНЕСКО, цей формат є визнанням партнерських зв’язків з ЮНЕСКО та слугує своєрідною рекомендацією для потенційних донорів. Зі свого боку, ЮНЕСКО може сприяти у визначенні таких спонсорів та наданні відповідних рекомендаційних листів на їх адресу.

Університет зареєстровано у міжнародній мережі «Форум ЮНЕСКО Університет та спадщина», яка включає більше 100 університетів світу.

Заплановано проведення на базі університету молодіжного форуму «Всесвітня спадщина – в руках молоді» (листопад 2012 р.)

Це і є відповіддю на запитання, що дає ЮНЕСКО університетові.

Шановні колеги! Я намагалася максимально лаконічно окреслити сьогодення і перспективи розвитку гуманітарної сфери в університеті, розкрити окремі аспекти освітньо-виховної діяльності крізь призму висвітлення здобутків наших студентів, їх участі у різноманітних заходах різного рівня. Адже це наше обличчя. Приємно констатувати, що ряд наших заходів знайшли схвальні відгуки у громадськості, тому вони стали традиційними, однак щороку ми намагаємося вносити в їх проведення елементи новизни.